top of page

Amerika'da neler oluyor & Anti-ESG

Geçenlerde okuduğum bir habere göre Florida eyaleti, Blackrock'tan mevcut ESG politikaları nedeniyle paralarını çekmeye karar vermiş. Bu haberi ilk okuduğumda ilk düşündüğüm, herhalde Florida emeklilik fonları Blackrock'un ESG politikalarını yeterince sıkı bulmadı. Zira Blackrock'un portföyünde epeyce fosil yakıt şirketi var. Ama durum bunun tam tersiymiş! Florida, Blackrock'un kredi sürecinde ESG ve iklim kriterlerini dikkate alması sebebiyle bankayla çalışmamaya karar vermiş!Anti-ESG hareketi


Bunları da mı görecektik...


Cumhuriyetçilere göre Blackrock insanların ekmeğine göz dikmiş durumda. Çünkü enerji daha doğrusu petrol şirketlerine finansmanı kısıyor. Cumhuriyetçilerin asıl derdini siz daha iyi bilirsiniz, Cumhuriyetçi oy verenler, bankalar fosil yakıt şirketlerine kredi musluğunu kapatırsa, işlerini kaybedecekleri için endişeli. Ve biz de endişeliyiz çünkü Cumhuriyetçiler Ocak'ta mecliste çoğunluk sahibi olacak ve anti-ESG konusunda duruşmaları gündemine alabilir.


Yıllarımızı almıştı ESG ve iklim konularını gündeme almak ve yatırım kriterleri arasında merkeze oturtmak. Bu bir ''fiduciary duty'' haline geldi ve artık yatırım şirketleri kendi yatırımcılarına karşı bu görev bağlamında yatırımların uzun vadeli karlılığını etkileyebilecek sürdürülebilirlik faktörlerini dikkate almak durumunda. Ama okuduğumuza göre her yerde durum böyle değil. Amerika'da bu görev tam tersi olarak anlaşılabilir.


Aslında bu durum çoktan yasalaşmış. Bazı muhafazakar eyaletlerde, bankalar fosil yakıt şirketlerine kredi vermeye devam etmek zorunda. Florida eyaleti, emeklilik fonu yöneticisine ESG faktörlerini dikkate almamasını buyurdu. Onlara göre bu ESG denen şey zaten sahte ve toplumsal çıkarları tehlikeye atan birşey.


Bir yaşıma daha girdim. Yakınlarda ESG'nin sağlığa zararlı olduğunu okursanız şaşırmayın. Haberleri takipte kalacağız.Anchor 1
bottom of page